CESTOU-NECESTOU 4
 
25. 7. 2005 - čtvrtá výprava

     Je zachmuřené pondělní ráno 6:10 a vyjíždím sám z Nádražní ulice k ozdravovně EDEL. Kam automobily nemohou, začíná u turistické značky "Hadí louky“ – 455 m. n. m. Odtud stále stoupání s el. pohonem až k Černému jezeru (bod 1). Pomocný motor Emaxi má tepelnou ochranu a ta právě tady vypíná. Po krátké zastávce spojené s fotografováním nasedám a pokračuji opět směrem do vrchu. Po ujetí určité vzdálenosti se cesta stáčí doprava a stoupání je mírnější – cesta vede téměř po vrstevnici. Dolů je pohled mezi stromy lesního porostu na hladinu druhého jezera. Cestou-necestou stále vzhůru a po chvíli se kraj lesa začíná projasňovat. Cesta vybíhá na okraj lesa a rozlehlé louky, na které je posed pro myslivce. Vzápětí však cesta zase směřuje do lesa a přijíždím na trojcestí (bod 2). Volím další putování vlevo po žluté turistické značce. Po necelých deseti minutách se potkávám s houbaři (pan Klíma) a zdravíme se. Ujíždím s přišlapáváním dále po žluté a za chvíli vidím rozcestí sv. Anna (bod 3). Posledních 30 metrů sestupuji a vedu kolo – baterie je značně vyčerpaná, tah motoru poklesává, ale bez zatížení jezdcem v sedle kolo jede a dokonce je schopné i jezdce táhnout. Jsem však ve výšce 690 m. n. m. (překonán s motorem výškový rozdíl 235 m) a cesta odtud do Zlatých Hor je už jenom z kopce a po asfaltu. Motor nebude potřeba.

     Po necelém kilometru odbočuji ze silnice na stezku ke zříceninám hradu Edlštejna s výškovou polohou 685 m. n. m. (bod 4). Prohlídka (není toho mnoho z hradu k vidění, nepatrné zbytky zdí), pohled do kraje na Zlaté Hory a fotografování. Vracím se zpět stezkou na silnici a pomalu sjíždím dolů. Začínají se objevovat kapky deště. Zastavuji u turistického značení (bod 5) "Zámecký potok“ – 523 m. n. m. Je to tedy sešup o 162 výškových metrů na poměrně krátkém úseku. Fotografuji Zámecký potok a pořizuji videozáznam se zvukem. Bublá tento potok jinak než Bublavý? Podívejte se.

 

 
Najeďte na plochu
ukazatelem
<<<<<<<<<<<

     Sjíždím poslední úsek dolů k silnici a odbočce k rekreačnímu zařízení Bohema (bod 6). Na poutači je vidět informaci, že tam půjčují jízdní kola. S tohoto místa je také možno zahájit stoupání křížovou cestou k Poutnímu kostelu P. Marie Pomocné.

      Už zbývá jen jízda po silniční komunikaci do Zlatých Hor. Cyklocomputer zaznamenal ujetých 12,5 km, kolo v pohybu 1:14 hod. za celkové necelé dvě hodiny projížďky. Průměrná rychlost 12,7 km/hod a maximální 40,5 km/hod při sjezdu od Edlštejna. Po zaparkování následuje dobíjení akumulátorů – cca 3 hodiny. Kolo má najeto zatím 104 km. Po dosažení 150 km bude následovat servisní prohlídka u pana Petra Vašinky (Mánesova ulice, Zlaté Hory). Tak zase příště.

>bukaj<

Můžete si prohlédnout obrázky v komentované fotogalerii.